הוסף למועדפים  קבע כדף הבית  צרו קשר  עבור לשער
 אינדקס נושאים Minimize
  
 מאמרים בתחום הייעוץ התזונתי והדיאטה Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Saturday, January 31, 2009

 

 

מי בלחץ? אני?

 

מאת: דפנה לוי - יועצת תזונה, מדריכת כושר ובריאות ומאמנת אישית בהרגלי אכילה

 

לחץ מוגדר כ"הרגשה שיש לאדם כאשר דרישות החיים גבוהות מיכולתו להתמודד איתן", כמובן שזו הרגשה והגדרה סובייקטיבית מאוד, לכל אחד יכולת שונה להתמודד עם לחץ וכל אחד יגדיר את דרישות החיים אחרת, חשוב להבין שככל שתהיה סובייקטיביות בהגדרה ובתחושה, כל אדם מגיע לסף לחץ, והתחלואות דומות לכולנו.

נא להכיר- הקורטיזול ההורמון העיקרי של הלחץ, מופרש מבלוטת יותרת הכליה, מפעיל את שרשרת התגובות של הילחם או ברח fight or flight .

תהליך הבריחה: זברה אוכלת עשב ← מבחינה באריה מתקרב ← הזברה נבהלת ← מופרש קורטיזול ← מופעלת "שרשרת תגובות לחץ" ← הזברה בורחת יש הפעלת שרירים ← סוף תגובת הלחץ המערכת חוזרת לתפקוד רגיל.

אצל הזברה העלמות האריה מחזירה את תפקוד המערכת למצב רגיעה כלומר נעלם גורם הלחץ נעלמו שרידיו של ההורמון.

אצל האדם תגובת "ברח" דומה : מופיע גורם הלחץ ←  ישנה תגובה ביוכימית בגוף ←  התגברנו על גורם הלחץ ←  המערכת אמורה לחזור לרמות תקינות.

 אולם לנו, לבני האדם החיים בעולם הנוכחי מייד מופיע עוד גורם לחץ ששוב מעלה את רמות הקורטיזול עד לטיפול בבעיה וחוזר חלילה, יוצא מכך שאצל חלק גדול מאיתנו עד שהולכים לישון הג'ונגל מאוד סואן ומסוכן.

אחד מתפקידי הקורטיזול הוא לעורר הפרשת סוכרים שומנים וחלבונים לדם, למטרות פירוקם וייצור אנרגיית פעולה, תהליך הפיכת חומרי תשלומרת לאנרגיה זמינה מתבצע בכבד, משם עוברת האנרגיה (סוכר זמין- גלוקוז) לשרירים, ותגובת המלחמה או המנוסה מתאפשרת. לאחר רגיעת המערכת הגוף רוצה להשלים את אבות המזון שהתבזבזו בטיפול בלחץ ואנחנו מחפשים מה לאכול, מתעוררים חשקים ותאוות שונים ומשונים, תחושות של: "לא יכולתי להפסיק לאכול", "זה חזק ממני", "השתלט עלי הרעב" ועוד...

מה קורה כאשר נוצר מצב שבו אי אפשר לברוח (מהילדים למשל) וגם לא להלחם (בבוס למשל) הגוף "סופג" את התגובה הפיזיולוגית  של לחץ כרוני, רמות גבוהות של קורטיזול בגוף, המשפיעות לרעה על בריאותנו, בין יתר הנזקים, כל היום אנחנו מסתובבים עם חשקים לאוכל שמפצים את הגוף והנפש על מצב הלחץ.

נשאלת השאלה אם הקורטיזול הוא הורמון הלחץ, טוב שהוא נוצר כי הוא מסייע לזברה להימלט מהאריה ומסייע לי להימלט מנהג משתולל, אם כן מה רע בו? והתשובה קצת מורכבת- אמנם שרשרת התגובות המופעלת בעקבות ההורמון חיובית לנמלט הממוצע אך מה אם כל היום הופך להימלטות ורמות גבוהות נמצאות כל הזמן בדם? הסימנים המוקדמים של עודף קורטיזול כמעט ולא מורגשים וכמעט ולא מיוחסים לגורם זה, והם: העלאה קלה  במשקל, ירידה קלה ברמות האנרגיה והמוטיבציה, ירידה קלה בדחף המיני, וכן בעיות זיכרון וחוסר ריכוז קל.   הכול קל  והאדם נהיה כבד... וההרגשה מכבידה.

כולנו נחוש שזה "בטח הגיל", "הזדקנתי", "מזג האוויר", "החגים"  ועוד תירוצים...

מה שבעצם נכון הוא שהגוף נותן את אותותיו לעודף קורטיזול שמשפיע על המערכות שלנו לרעה, יובאו דוגמאות בהמשך...

אנחנו סבורים שלחץ זה בהכרח גורם חיצוני לנו, הילדים למשל, הבוס, בני הזוג, השכנים, ההורים והחמים, מזג אויר והכבישים, הרשימה עוד ארוכה.

ומה קורה בדיאטה? הגוף מפרש דיאטה לא מאוזנת כגורם לחץ.

 

דיאטה זה תזונה לאו דווקא דיאטה להרזיה ובעצם דיאטה ביוונית זה אורח חיים, הדיאטה היוונית לקתה במוטציה בדרכה לישראל וכאן כל גוף שנמצא ב"דיאטה" הוא גם בלחץ.

לסיכום הנקודה - דיאטה היא גורם לחץ פנימי. כך גם ההשוואות שאנחנו עושים: לשכן שלי יש אוטו יותר משוכלל, ולקולגה יש משכורת טיפ טיפה יותר שמנה, ולחברה של הבת שלי יש בית יותר גדול וכן הלאה, כך שפירושים שאנו נותנים על הסביבה מתורגמים למוקדי לחץ.

דמיונות ו"הכנות" שאנו עושים לכל מני סיטואציות (בשפת החברה זה נקרא סרטים) גם הם מוקד ללחץ לא מבוטל.

בדומה לכל תחום מדעי שאפשר למדוד ולכמת גם בתחום זה נעשו ניסויים על חיות ובני אדם הספרות רחבה והיום יודעים להצביע על קשר ישיר בין לחץ למחלות ותסמינים.

ישנם שאלונים שבעזרתם אומדים על מידת החשיפה ללחץ, מניסיוני הבנתי שכל אדם שחי בסביבה עם אנשים אחרים, עובד, בעל ילדים, הולך לסופר, נוהג במכונית, בן/בת זוג, לסיכום- אדם חיברותי.  יקבל ציון גבוה במידת החשיפה והאבחנה תהיה חד משמעית "כן! גופך חשוף לרמות גבוהות של קורטיזול ויש סיכוי גבוה שתחלה ב... ועד שתחלה ב... בוודאי תסבול מ... (אחד או יותר מהתסמינים הבאים): השמנת יתר, סכרת, יתר לחץ דם, דיכאון ושינויים במצב הרוח, היפרכולסטרולמיה (עודף כולסטרול), דלדול מסת העצם, בעיות עיכול, כיבים במערכת העיכול, פסוריאזיס או מחלת עור אחרת, מחלה אוטואימונית, תסמונת העייפות הכרונית, פגיעה במערכת החיסונית, החמרת התסמונת הקדם ויסתית, החמרת סימני גיל המעבר  ועוד...

אחרי שתיארנו את ההורמון, את המנגנון שמפעיל אותו, את התסמינים שקיימים בגלל חשיפת יתר- יש לי בשורה: יש מה לעשות...אפשר לשלוט ברמות הקורטיזול ולהישאר בסביבתכם, נידוי ובידוד לא הכרחיים!

 

מגוון פתרונות:

טיפול התנהגותי- ישנן מספר שיטות, החל מאימון וממשיך בפסיכולוגיה  לסוגיה, ייעוץ וטיפול ברמת הפירוש שאנו נותנים לאירועים שונים ומלחיצים בחיינו. לעיתים שינוי הפירוש ישנה את התגובה.

טיפול רוחני- ישנן שיטות הרגעות נפלאות ויישימות- מדיציה לסוגיה, יוגה, תיקשור ודמיון מודרך, אמירות חיוביות ותפילות. הכל עוזר אם אתם מאמינים בשיטה שבחרתם.

טיפול תוספי תזונה- צמחים כמו רודיולה והיפריקום, מרקחות צמחים שהן שילוב של מספר צמחי השפעה מרגיעה.

טיפול בתרכובת פרחי באך, אישית המוכנה לכל אחד ואחד לפי המקרה שלו או כללית כמו רסקיו רמדי.

טיפול במגע- רפלקסולוגיה, עיסוי, שיאצו, הילינג ואתכם הסליחה אם שכחתי תחום.

טיפול תזונתי-  הרי דיברנו על הסכנה שבהשמנה...

 

לסיכום:

לשים לב ולענות לעצמכם: האם אתם בלחץ?

אם כן- להתחיל לפעול.

אתמול!

ומה עוד? לבקש עזרה, לקחת החלטה, לא לאכול כתוצאה מהלחץ- יש ברירה, לעשות הרבה ספורט! ולאהוב את עצמך.

Previous Page | Next Page
תגובות
Currently, there are no comments. Be the first to post one!
Click here to post a comment
    
 שלח פניה ויתקשרו אליך עוד היום ! Minimize
שמך:*
טלפון ליצירת קשר:*
כתובת המייל שלך:*
ישוב מגורים:*
בעל מקצוע מבוקש:*
תיאור הפניה: 
Send

  
 תפריט ניווט Minimize
    

 

פורטל הבריאות והכושר הישראלי FitPortal נועד לאפשר לך לקבל שירות בתשלום מבעל המקצוע המתאים לך ביותר בתחומים מאמן כושר אישי, דיאטנית קלינית, דיקור סיני, מאמנת כושר אישית. הפורטל משמש כבמה לפרסום בעלי מקצוע בתחומי הבריאות והכושר, אינו ממליץ על בעל מקצוע כזה או אחר, כאשר האחריות המלאה והבלעדית על נכונות ו/או דיוק המידע המפורסם בפורטל לרבות פרטי בעלי המקצוע, כל מידע המפורסם מטעמם וזכויות היוצרים בגין תמונות / תיאורים ומאמרים המפורסמים מטעמם, היא של בעלי המקצוע ושלהם בלבד. בעלי המקצוע והם בלבד נושאים באחריות לשירותים המוצעים וניתנים על ידם, ולפורטל אין כל אחריות בגינם. פניה לבעל מקצוע תועבר לבעל מקצוע מתאים אחד או יותר. למידע נוסף יש לעיין בתנאי השימוש.

                                                                                                                                                     

Copyright 2008 by Iris Almog
_________________________________
כניסה
אתר על ידי אתרים ת.ר. בע"מ  |  Site by AtarimTR LTD