הוסף למועדפים  קבע כדף הבית  צרו קשר  עבור לשער
 אינדקס נושאים Minimize
  
 מאמרים בתחום הייעוץ התזונתי והדיאטה Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Tuesday, March 17, 2009

 

הפסיכודרמה בייעוץ התזונתי / ורד יפה-חאיק

 

מאת: ורד יפה-חאיק - דיאטנית קלינית ופסיכודרמטיסטית, המתמחה בתזונת בילדים, סוכרת, הפרעות אכילה והשמנת יתר.

 

מהי פסיכודרמה ?

הפסיכודרמה הנה טכניקה חווייתית, שפותחה ע"י ד"ר יעקב לוי מורנו בשנת 1921, בה היחיד עובר, בעזרת הקבוצה, התנסות אישית התפתחותית. סצנות מחייו של המטופל משוחקות על הבמה בסיועם של שאר חברי הקבוצה. אין תסריט ואין צורך בידע במשחק/ תיאטרון. הסצנות משוחקות עפ"י האופן בו הפרט חווה אותן. התהליך הפסיכודרמטי מבוסס על האמונה כי כוח החיים נובע מן הספונטניות והיצירתיות הקיימים בכל אחד מאתנו (בחלומות, דמיון). הפעולה מעודדת שינוי וצמיחה ומשחררת מחסומים רגשיים.


הבמה בפסיכודרמה היא מקום מוגן, בו, בסיועם של חברי הקבוצה ובהנחיית המנחה, חוקרים את יחסי האנוש של הפרט. הפסיכודרמה מביאה את המשתתפים למעורבות רבה עד שאינם "עומדים על המשמר", מתפרקים מהמגננות שלהם, ובדרך ספונטנית, תוך כדי ההצגה הדרמטית, הם מגלים את הקונפליקט הפנימי שלהם.

החוויה הפסיכודרמטית מעודדת את חברי הקבוצה להתנסות ב"תנאי מעבדה" גם בסיטואציות עתידיות, כדי לבחון פתרונות ודרכי התמודדות עם אירועים שונים בחיי היומיום.


הפסיכודרמה מאפשרת:

·    העמדה ומשחק של הקונפליקט כפי שהוא מחווה בשטח יאפשרו בחינת הסיטואציה מזויות שונות.

·    בחינה מעמיקה של תהליכים, פירוקם לגורמים של מצבים הנראים לנו אוטומטיים, דבר שיסייע בהחזרת השליטה.

·    חוויה מחדש של מצבים שונים בחיים.

·    התמודדות עם בעיות ההווה, ציפיות מהעתיד או דילמות בלתי פתורות מהעבר.

·    בחינת הקולות הפנימיים הקיימים בקונפליקטים השונים, העצמת הקולות החיוביים והבנת מקורם של הקולות השליליים.

·    חילופי תפקידים עם דמויות משמעותיים בחיים, כמו למשל: הורה-ילד יאפשרו להבין את מקומו של הילד ואת תחושותיו בתהליך.

·    שבירת דפוסים קיימים והרסניים ובנייתם מחדש.

 

פסיכודרמה פרטנית

ללא השתתפות קבוצה, אחד על אחד: המטופל והמנחה. שימוש בטכניקות מעולם הפסיכודרמה מסייעות בקידום התהליך, בהכרת התכנים העמוקים העומדים מאחורי ההתנהגויות השונות ומניעים אותן. בחינת הקולות השונים והדמויות המופנמות שבתוכנו.

 

הפסיכודרמה בייעוץ התזונתי


לאכילה תפקיד פיסיולוגי מובהק: בלי אוכל - אין חיים. עם זאת, לאכילה יש גם משמעות רגשית רבה מאד. הלא אין דבר יותר טבעי מזה: אני רעב= אני אוכל.

אצל האדם הסובל מעודף משקל, למשל, נכנסים למשוואה הזו גורמים נוספים ורבים: רגשות אשם, ביקורת עצמית ומהסביבה, המוני אנשים וקולות ה'מסתכלים' בצלחת, זכרונות ילדות ועוד. בקרב הסובלים מעודף משקל/ השמנה/ הפרעות אכילה, משוואה זו מורכבת מאד. בכדי להצליח לפשט את המשוואה ולחזור לאכילה אינטואיטיבית ובריאה, יש בראש ובראשונה לפגוש את הקולות הללו, להכיר אותם ולהפרד מהם או ללמוד לחיות עמם בשלום...


בטיפול בפסיכודרמה, ניתן ע"י שימוש בטכניקות השונות לברר ולהתעמת עם מצבים שונים הנקרים בזמן הטיפול, לעזור ולהיעזר במשתתפים האחרים בקבוצה, אם ע"י השתתפות פעילה כמרכז הטיפול ואם בתפקידים מסייעים או אפילו כצופים.


לקבוצה יתרונות רבים כמספקת תמיכה, כמאפשרת בירור דפוסי התנהגות שונים בחברה ב"כאן ועכשיו", כפי שהם באים לידי ביטוי במציאות של הקבוצה, כמשקפת דפוסי התנהגות שונים שיתכן ועלולים להכשיל או לסייע בתהליך. יתרונות אלה, כוחם רב בסיוע בתהליך השינוי.


הכרת הפסיכודרמה והאפשרות להשתמש בכליה השונים במהלך טיפול קבוצתי ואפילו פרטני תסייע רבות להצלחת הטיפול במקרים רבים. הפסיכודרמה ככלי טיפולי הנה גמישה מאד ועל כן ניתן להשתמש בה בקרב ילדים, נוער ומבוגרים. כוחה כבר הוכר כרב מאד בטיפול בהפרעות אכילה ולדעתי יסייע רבות גם בטיפול בכל מצב המצריך התמודדות עם שינויי הרגלים כגון בהשמנה, סוכרת, בעיות נפרולוגיות שונות, אלרגיות וכו'.


ע"י שימוש בטכניקות מעולם הפסיכודרמה, ניתן לברר מהם הסיבות והגורמים המשפיעים על המשקל, להבין ולטפל בשורש הבעיה, ולא רק בסמפטום.

 

כיצד זה עובד בפועל ?

הטיפול מתבסס על גישת ה- Non diet approach. הדגש הוא על בניית דימוי גוף חיובי תוך כדי הקניית כלים לאורח חיים בריא, זאת במקום להתעסק בדיאטה, משקל וקלוריות. הדיון אינו על מה שמותר ואסור, אלא על פענוח המסרים שמתקבלים מהגוף והכרה למה אני זקוק באותו רגע וכיצד ניתן לספק זאת.


במהלך המפגשים, נכיר את הסיפור האישי, את הקולות השונים ומגוון הדמויות המופנמות אשר משפיעים על התהליך. ננסה יחד להבין אילו שינויים נדרשים, מה יש לעשות בכדי לשנות וכיצד ניתן לשמר את השינוי.


זהו תהליך ממושך אשר דורש סבלנות, מחוייבות ופתיחות, אשר את תוצאותיו לא רואים מייד. אולם ההשקעה משתלמת, מאחר והתובנות שיושגו והשינויים שיוטמעו, יישארו לתמיד.

 

 

למידע נוסף בנושא טיפול בבעיות השמנה ולתיאום פגישת ייעוץ עם ורד יפה-חאיק - לחץ כאן

Previous Page | Next Page
תגובות
Currently, there are no comments. Be the first to post one!
Click here to post a comment
    
 שלח פניה ויתקשרו אליך עוד היום ! Minimize
שמך:*
טלפון ליצירת קשר:*
כתובת המייל שלך:*
ישוב מגורים:*
בעל מקצוע מבוקש:*
תיאור הפניה: 
Send

  
 תפריט ניווט Minimize
    

 

פורטל הבריאות והכושר הישראלי FitPortal נועד לאפשר לך לקבל שירות בתשלום מבעל המקצוע המתאים לך ביותר בתחומים מאמן כושר אישי, דיאטנית קלינית, דיקור סיני, מאמנת כושר אישית. הפורטל משמש כבמה לפרסום בעלי מקצוע בתחומי הבריאות והכושר, אינו ממליץ על בעל מקצוע כזה או אחר, כאשר האחריות המלאה והבלעדית על נכונות ו/או דיוק המידע המפורסם בפורטל לרבות פרטי בעלי המקצוע, כל מידע המפורסם מטעמם וזכויות היוצרים בגין תמונות / תיאורים ומאמרים המפורסמים מטעמם, היא של בעלי המקצוע ושלהם בלבד. בעלי המקצוע והם בלבד נושאים באחריות לשירותים המוצעים וניתנים על ידם, ולפורטל אין כל אחריות בגינם. פניה לבעל מקצוע תועבר לבעל מקצוע מתאים אחד או יותר. למידע נוסף יש לעיין בתנאי השימוש.

                                                                                                                                                     

Copyright 2008 by Iris Almog
_________________________________
כניסה
אתר על ידי אתרים ת.ר. בע"מ  |  Site by AtarimTR LTD